НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ИНФОРМАЦИОННИ И КОМУНИКАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ (ИКТ) В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ” 2018 година
(ПРЕДВАРИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ)*
- НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРОГРАМАТА
Достъпът до информационните и комуникационни технологии (ИКТ) за съвременните деца е неразделна и все по-важна част от достъпа до образование. Електронизацията на учебния процес е ключов елемент на модерното училище, а навлизането на иновации, базирани на ИКТ, в системата на образованието, оптимизира процеса на обучение и повишава неговата ефективност.
В Националната програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“ за 2018 година са заложени дейности по осигуряване на модерни средства за достъп до образователни ресурси и обучение в системата на училищното образование, включително връзки с иновативни центрове за данни, облачни услуги и др., както и устойчиво развитие на опорната образователна мрежова инфраструктура с възможност за бъдещо разширение и поетапно обхващане на всяка образователна институция. Развитието на започналото през 2015 година и продължило през 2016 – 2017 година изграждане на опорната образователна мрежова инфраструктура ще продължи с поетапно разширяване на държавната оптична мрежа за нуждите на системата на образованието и науката. В настоящата национална програма е предвидено значително повишаване капацитета на опорната оптична мрежа и обхващането на водещите центрове на изследователска и научна дейност в страната.
Статистиката за последните години показва, че не повече от 35% от училищата разполагат с достатъчно техника, закупена преди по-малко от 5 години в компютърните си кабинети. През последните четири години започна преоборудване на компютърните кабинети с модерни компютри решения, като успоредно с това се стартира процес, подкрепящ развитието на инфраструктура, насърчаваща използването на собствени крайни устройства (лаптопи, таблети) от учениците и учителите. И през 2018 година се предвижда закупуване на иновативен хардуер, като приоритетно ще бъдат подкрепени училища, които не са получавали оборудване за последните 4 години. За поредна година ще бъде осигурена и интернет свързаността на всяко училище, а изграждането на нови Wi Fi мрежи ще насърчи ползването на лични мобилни устройства в съответствие със заложеното в Стратегията за ефективно внедряване на ИКТ в образованието и науката на Република България до 2020 г.
За трета година в новата Национална програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование” ще бъдат включени и институции от системата на предучилищното образование. Ще бъдат внедрени съвременни методи за електронно обучение, като едновременно се наблегне и на обучението на педагогическите специалисти за търсене и представяне на подходящо съдържание в съответната възрастова група.
Темата с електронното съдържание ще бъде съществено подкрепена и в системата на училищното образование като на всяко училище се предоставят средства за закупуване или абонамент за подходящо образователно съдържание, за което МОН ще даде съответни препоръки.
•Срок на програмата – 31.12.2018 г.
- Общ бюджет – 10 000 000 лв.
- ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА
- Обща цел
Подобряване качеството и възможностите за електронно обучение в системата на предучилищното и училищното образование, достъп до съвременни информационни и комуникационни технологии, внедряване на иновативни съвременни обучителни методи и създаване на условия за обучение на педагогическите специалисти за ползването им.
2.2.Конкретни (специфични) цели:
Разширяване на възможностите на единната опорна високоскоростна мрежа за нуждите на образованието и науката, цялостна интеграция с инфраструктурата на регионалните управления на образованието и включване на водещите научни и изследователски центрове, което да позволи поетапно на всички образователните институции в страната да се включат към най-близката точка на мрежата,
получавайки по този начин гарантиран и надежден достъп до образователни и административни услуги, електронно съдържание, интернет и др.
Осигуряване високо ниво на надеждност на услугите, предоставяни от центровете за данни и услуги на Министерство на образованието и науката (МОН), чрез надграждане и разширяване на оборудването в тях, гаранционно поддържане, мониторинг и обслужване на съществуващите услуги, хардуер и връзки.
Подпомагане системата на предучилищното образование чрез внедряване на модерни средства за обучение и създаване на условия за обучение на педагогическите специалисти за ползването им.
Подпомагане обновяването на училищната ИКТ среда чрез осигуряване на интернет свързаност, закупуване на иновативен хардуер в съответствие с изработена от МОН процедура и критерии за кандидатстване, изграждане на нови Wi Fi зони и др.
Осигуряване образователни електронни ресурси, електронни платформи, електронен дневник за нуждите на системата на училищното образование и подкрепа на съпътстващите дейности по внедряването и ползването му.
3.ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
Изградена трайна високоскоростна оптична свързаност, интегрираща регионалните комуникационни центрове и центровете за данни, иновативни ресурси и съдържание на МОН, свързвайки ги към електронната съобщителна мрежа на държавната администрация.
Разширяване на единната входна точка за достъп до облачни ИКТ образователни ресурси и услуги чрез разширяване и укрепване на центровете за данни и образователно съдържание и централизиране на всички образователни ресурси, регистри и услуги, укрепване и конфигуриране на сървърната и дискова инфраструктура за предоставяне на информация и услуги за училищата.
Внедрени модерни технологии за обучение в институциите от системата на предучилищното образование.
Внедрени модерни технологии за обучение в институциите от системата на училищното образование.
Осигуряване на средства за използване на образователни електронни ресурси, електронни платформи, електронен дневник за всички кандидатствали училища в страната.
Осигуряване интернет свързаност на всички училища.
4.ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА
- Разширяване на възможностите на дата центровете на МОН за предоставяне на услуги за нуждите на българското образование, както и на дейности, свързани с обезпечаване на работоспособността им (т. 6.1 от раздел 6);
- Внедряване на модерни технологии в процеса на обучение в институциите от системата на предучилищното образование (т. 6.2 от раздел 6);
- Внедряване на модерни технологии в процеса на обучение в институциите от системата на училищното образование (т. 6.3 от раздел 6).
- Осигуряване на средства за електронно образователно съдържание, електронни платформи, електронен дневник за всички кандидатствали училища и осигуряване на условия за създаване и ползване на това съдържание като част от образователния процес (т. 6.4 от раздел 6).
- Осигуряване на свързаност на всички училища и средства за развитие на опорната мрежа (т. 6.5 от раздел 6).
- Изграждане/доизграждане на WiFi мрежи за нуждите на училищното образование (т. 6.6 от раздел 6).
5.БЕНЕФИЦИЕНТИ
Бенефициенти по дейностите, описани в националната програма, са Министерството на образованието и науката (МОН), Държавна агенция „Електронно управление” към Министерски съвет, образователни и научни институции.
6.ДЕЙНОСТИ ПО ПРОГРАМАТА
- Разширяване на възможностите на дата центровете на МОН за предоставяне на услуги за нуждите на българското образование, както и на дейности, свързани с обезпечаване на работоспособността им.
- Закупуване на интерактивно мултимедийно оборудване или иновативен хардуер за институциите от системата на предучилищното образование.
- Техническо обезпечаване на учебния процес за институциите от системата на училищното образование.
- Внедряване на: образователни електронни ресурси, електронни платформи, електронен дневник.
- Осигуряване на свързаност на всички училища и средства за развитие и разширяване на опорната мрежа.
- Изграждане/доизграждане на WiFi мрежи за нуждите на училищното образование.
7. ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА
- Високоскоростна оптична инфраструктура, свързваща всички регионални управления на образованието, дата центровете на МОН и водещите научни и развойни центрове в страната, с възможност за осигуряване на поетапно включване на всички образователни институции към единната инфраструктура; Обновени центрове за данни, е-услуги и съдържание, обслужващи институциите от системата на предучилищното и училищното образование в страната.
- Минимум 300 нови институции от системата на предучилищното образование с внедрени модерни технологии в образователния процес и обучени педагогически специалисти.
- Минимум 50 нови училища, подпомогнати в дейностите по обновяване на компютърна техника и/или внедряване на образователни иновации, свързани с учебния процес.
- Осигуряване на средства за електронно образователно съдържание, електронни платформи, електронен дневник за всички кандидатствали училища и осигуряване на условия за създаване и ползване на това съдържание като част от образователния процес.
- Финансиране на 100% от училищата на бюджетна издръжка с интернет свързаност, както и средства за опорна мрежа.
- Минимум 50 нови училища, подпомогнати в дейностите по изграждане/доизграждане на WiFi мрежи за нуждите на училищното образование.
8.МОНИТОРИНГ
Мониторингът на реализацията на програмата се осъществява на две нива:
- проверки, анализи, изготвяне на междинни и финални отчети и доклади, базирани на пряката и на обратната връзка между лицата и организациите, имащи отношение по изпълнението на програмата, осъществена от Министерството на образованието и науката;
- документална или техническа проверка на място от представители на МОН или на регионалните управления по образованието или оценка за изпълнението на програмата от външна организация. Разходите за мониторинг, в случай че са необходими такива, са в рамките на разчетените средства по програмата.
9.ДЕМАРКАЦИЯ
Средствата по националната програма не могат да се използват за дейности, финансирани от фондовете на Европейския съюз в рамките на същия бюджетен период, друго национално финансиране, както и други донорски програми.
*Така описаната предварителна информация е заявена от МОН и е официално достъпна на страницата на Министерството.